ماهورا / تغذیه / رژیم درمانی و اهمیت تغذیه سالم
۶ دقیقه
تغذیه سالم

رژیم درمانی و اهمیت تغذیه سالم

آنچه می خوانید...

همه انسان ها در همه سنین باید از یک رژیم غذایی مناسب پیروی کنند و عادت های زندگی و غذایی خود را اصلاح کنند. افراد باید مواد غذایی سالم مصرف کنند و از مصرف غذا های ناسالم بپرهیزند. توجه نکردن به همین امر باعث بروز برخی بیماری ها در انسان می شود.

رژیم درمانی

تغذیه و رژیم درمانی

شرط اصلی سالم زیستن، داشتن تغذیه ای مناسب است. تغذیه صحیح، رعایت دو اصل تنوع و تعادل در برنامه غذایی است.

یکی از نیازهای اولیه انسان، نیاز به غذا است. در حدی که اگر به مدت چند روز، غذا مصرف نکند ممکن است زنده نماند. امروزه با پیشرفت علوم مختلف بشر می تواند به راحتی به هر مواد غذایی دست پیدا کند و با وجود امکانات فراوانی که امروزه در اختیار انسان قرار گرفته است دسترسی بشر به هرگونه مواد غذایی را آسان کرده است. از همین رو بیماری های مختلفی یافت شده است که ناشی از مصرف بیش از حد و نادرست مواد غذایی است. مانند مصرف بیش از حد فست فودها، غذاهای فرآورده شده، نمک و شکر و در مقابل استفاده کمتر از میوه و سبزیجات.

استفاده نادرست از این مواد غذایی ها (فست فود ها، شکر، نمک و…) باعث بروز بیماری های مزمن مانند انواع سرطان ها، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و … می شود.

در گذشته مفهوم غذا خوردن تنها پر کردن شکم و رفع احساس گرسنگی بود و بشر از هر مواد غذایی که در اطراف خود یافت می کرد، تغذیه می کرد. اما رفته رفته با تجمع انسان ها کنار یکدیگر، ایجاد یک جا نشینی و شهرنشینی تغییرات زیادی در تغذیه انسان رخ داد.

انسان ها با شروع کشاورزی و دامپروری، مواد غذایی متنوعی برای تغذیه استفاده کردند. ایران اولین کشوری است که انسان های نخستین آن به کشاورزی و دامپروری پرداختند.

هرم غذایی چیست؟

هرم غذایی شامل چه مواد غذایی می شود

بهترین راه برای رعایت دو اصل مهم تعادل و تنوع در تغذیه استفاده از هرم غذایی است. هرم غذایی نشان دهنده این است که هر ماده غذایی در چه گروهی قرار می گیرد و چه حجمی از هرم را اشغال می کند.

مواد غذایی را می توان به پنج گروه اصلی تقسیم کرد که عبارتند از:

  1. گروه نان و غلات که بیشترین حجم از هرم را اشغال کرده است.
  2. گروه میوه ها و سبزیجات
  3. گروه لبنیات و شیر
  4. گروه گوشت
  5. گروه حبوبات

مواد غذایی هر گروه تقریبا ارزش غذایی یکسانی دارد که می توان از هرکدام به جای دیگری استفاده کرد.

هرم غذایی یک برنامه غذایی سالم است که با استفاده از آن غذای کافی، ایمن، مغذی و متنوع برای بدن انسان تامین می شود و احتمال ابتلای بشر به بسیاری از بیماری ها کاهش می یابد.

نحوه قرار گیری مواد غذایی در هرم

مواد غذایی که در بالای هرم قرار دارند، حجم کمتری را نسبت به سایر مواد غذایی اشغال می کنند. این مسئله بدان معناست که انسان ها باید مقدار کمتری از این مواد غذایی را مصرف کنند و هرچه از بالای هرم به پایین نزدیک تر شویم میزان مصرف مواد مغذی نیز بیشتر می شود.

رژیم درمانی یا درمان با رژیم (Diet-therapy)

رژیم درمانی به معنای استفاده از یک برنامه و رژیم غذایی مناسب است. اصلاح وضعیت تغذیه را همان رژیم درمانی می نامند. از رژیم غذایی نه تنها برای افراد بیمار یا چاق بلکه برای افراد سالم هم توصیه می شود. افراد سالم باید از یک رژیم غذایی درست پیروی کنند تا از ابتلا به یک سری بیماری ها مانند سوء تغذیه در امان بمانند.

برخلاف آنچه عموم جامعه می پندارند، رژیم غذایی تنها برای چاقی و لاغری و یا کاهش و افزایش وزن نیست. رژیم غذایی یک فرآیند بسیار مهم برای جلوگیری از برخی بیماری ها است. امروزه در بسیاری از نشست های علمی رژیم غذایی موضوع قابل بحث و مهمی تلقی می شود.

کالری موجود در مواد غذایی

موضوع بسیار مهمی که در رژیم غذایی مطرح است اندازه گیری کالری موجود در هر ماده غذایی است. بسیاری از افراد چاق از میزان کالری موجود در مواد غذایی خبر دارند ولی باز هم از چاقی خود رنج می برند.

اصول رژیم درمانی در افراد چاق

در رژیم مواد غذایی تنها توجه به انرژی موجود در مواد غذایی کافی نیست و باید یک سری اصول مهم رعایت شود.

رفتار درمانی

در افراد چاق گاهی عادت های نادرست دیده می شود. بدین صورت که برای کاهش وزن خود یک مواد غذایی را به طور کل از برنامه غذایی خود حذف می کنند که باعث می شود برخی از ملزومات مانند انواع ویتامین و پروتئین ها به بدن نرسد. این شیوه نادرستی برای کاهش وزن است. حتی اگر این روش باعث کاهش وزن هم شود، نمی توان مدت زمان زیادی به این روش ادامه داد و باعث برهم خوردن اصول صحیح غذایی می شود. افراد چاق باید تحت نظر پزشک متخصص، عادت غذایی خود را اصلاح کنند. ادامه دادن به این روش های نادرست ممکن باعث بروز برخی مشکلات در سیستم دفاعی بدن شود.

شرایط محیطی و حمایت خانواده

یکی از عوامل مهمی که به افراد چاق در کاهش وزن کمک می کند، شیوه صحیح زندگی است. یکی دیگر از عوامل مهم، حمایت و همکاری افراد خانواده است. بدین معنا که خانواده نباید افراد دارای اضافه وزن را به رژیم غذایی نادرست ترغیب کنند.

ورزش و افزایش فعالیت های بدنی

برای کاهش وزن، ممکن است که تنها رژیم غذایی موثر باشد اما با فعالیت کردن و بالا بردن سوخت و ساز بدن می توان این روند را سرعت بخشید. حتی افرادی که با رژیم غذایی به وزن ایده آل خود رسیده اند، باید ورزش را ادامه دهند تا بتوانند وزن خود را ثابت نگه دارند. این فعالیت های بدنی باید روزانه و به صورت منظم انجام شود.

ورزش برای همگان لازم و ضروری است و تنها برای افراد چاق نیست. انجام فعالیت های بدنی ملزوم باشگاه رفتن و انجام فعالیت های سنگین نیست. انجام نرمش های سبک و پیاده روی هم می تواند در سوخت و ساز بدن موثر واقع باشد.

انتخاب غذاهای سالم

سفره غذایی افراد رژیم گیرنده بایستی با سفره افراد خانه هماهنگی داشته باشد تا آن سفره غذایی فرد رژیم گیرنده ثابت بماند. افراد چاق یا کسانی که دارای اضافه وزن هستند، باید بدانند که هیچ یک از مواد غذایی از سفره غذایی آن ها حذف نمی شود و تنها میزان استفاده آن محدود می شود.

عادت غذایی سالم

 یکی از نکات مهم در رژیم درمانی عادت غذایی سالم و اصولی است. اگر رژیم غذایی سالم و درست باشد، عادت های غذایی اعم از نوع مواد غذایی، ساعت مصرف غذا، سرعت غذا خوردن و نحوه آماده کردن و طبخ آن غذا باید اصلاح شود.

نتیجه گیری

با توجه به تمام مطالب فوق می توان گفت رژیم درمانی با تحت کنترل داشتن وزن انسان می تواند موجب بهبود سلامت او نیز شود. در نتیجه افرادی که وزن ایده آلی نیز دارند برای برخورداری از سلامت کامل باید اصول تغذیه ای مناسبی را رعایت کنند.

کلینیک ماهورا

کلینیک زیبایی ماهورا، دارای بخش داخلی، زیبایی، عمومی، تعذیه، زنان، زایمان و نازایی، قلب و عروق و جراحی بینی است که هریک توسط پزشکی متخصص و با تجربه اداره می شود. این کلینیک فوق تخصصی با در بر داشتن جدیدترین تکنولوژی و تجهزات به عنوان یکی از بهترین مراکز زیبایی در تهران فعالیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − چهارده =

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on twitter
آنچه می خوانید