ماهورا / لیزر پوست و مو / لیزر موهای زائد، بهترین روش برای کاهش دائمی موها
۱۳ دقیقه
لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد، بهترین روش برای کاهش دائمی موها

آنچه می خوانید...

لیزر موهای زائد بدن و صورت یکی از پرطرفدارترین راه های از بین بردن موهای زائد است. از گذشته تا امروز از بین بردن موهای زائد بدن دغدغه انسان است. در این راستا روش های روش‌های مختلفی نیز امتحان شده است مانند: استفاده از تیغ، اپیلاسیون، اپیلاتورها و غیره که همواره دسترسی به آن ها نیز آسان بوده است. هر کدام از این روش‌ها به نوبه خود تا حدودی برای رفع موهای زائد کاربرد موقت داشته‌اند اما آیا راهی برای از بین بردن دائمی موهای زائد وجود ندارد؟

در سال های اخیر تکنولوژی لیزر موهای زائد برای پاسخ به این سوال به کمک بشر آمده است و این مشکل را برای همیشه حل کرده است. لیزر موهای زائد جایگزین سریع و بسیار موثر برای انواع ابزار و روش های اصلاح و از بین بردن موهای زائد است.

چگونگی عملکرد لیزر موهای زائد

دستگاه لیزر به وسیله تابش اشعه، فولیکول و ریشه مو را تحت تاثیر قرار داده و به اصطلاح می‌سوزاند. این کار روند رشد موهای زائد را کند می نماید و پس از مدتی آن را متوقف می سازد. این فرآیند به مرور زمان باعث کاهش 70 تا 90 درصدی موهای زائد بدن می شود.

لیزر را می توان برای نوع پوست های مختلف با رنگ های متفاوت به صورت انحصاری تنطیم کرد و این قابلیت مانع از آسیب دیدگی پوست بدن می شود.

به طور کلی نکته ای که باید بدانیم این است که اغلب با اهداف تبلیغاتی لیزر را روشی برای حذف دائم موها معرفی می کنند اما در حقیقت این روش منجر به کاهش دائم موهای زائد می شود. اما آن دسته از موهای زائدی که توسط لیزر از بین می روند دیگر هرگز رشد نمی کنند. بنابراین تاثیر شگفت انگیزی در توقف رشد موهای زائد دارد.

دو تعریف جداگانه از موهای زائد

هیپرتریکور


به افزایش رشد مو در هر ناحیه از بدن گفته می شود که می تواند «موضعی» و یا «منتشر در تمام بدن» و با علل مختلف باشد. معمولاًغیر وابسته به «آندوژن ها» (هورمون های مردانه ساز) و اغلب علت ژنتیکی یا نژادی دارد. گاهی می تواند در اثر اختلالات غددی، سوء تغذیه و داروها ایجاد شود.

هیرسوتیسم


به افزایش رشد موهای زائد در خانم ها با الگوی مردانه و در مناطق وابسته به «آندورژن ها» (اغلب در ناحیه صورت) گفته می شود که می تواند علل هورمونی و سرشتی یا خانوادگی داشته باشد.

چرا لیزر موجب حذف دائم تمامی موهای زائد نمی شود؟

گفتیم که لیزر نمی تواند تمامی موها را برای همیشه از بین ببرد اما علت چیست؟

در این راستا باید بدانید که هر فولیکول مو در 3 فاز می تواند موجب رویش موی جدید یا ریزش مو شود. این 3 مرحله به ترتیب زیر هستند:

 1. آناژن: آناژن یا فاز رشد 80 تا 90 درصد موهای زائد را در بر می گیرد. رشد تارهای جدید مو در این مرحله اتفاق می افتد.
 2. کاتاژن: فاز موقت نام دیگری است که به این فاز اختصاص داده می شود زیرا رشد مو در این مرحله متوقف می شود و ارتباطی که بین پیاز مو با فولیکول برقرار بوده، از بین می رود.
 3. تلوژن: به این مرحله فاز استراحت نیز گفته می شود. فولیکولی که در این فاز قرار گیرد نمی تواند موی جدید ایجاد کند. 10 الی 20 درصد موهای زائد در این فاز قرار می گیرند.
سیکل رشد مو

حال نکته اینجاست که لیزر آن دسته از موهای زائدی را تحت تاثیر قرار می دهد که در فاز آناژن (رشد) قرار دارند. با توجه به اینکه بخش عظیمی از لیزر موهای زائد در مرحله رشد هستند، لیزر در یک جلسه نمی تواند نتیجه مطلوبی را به ارمغان آورد. از همین رو طی چندین جلسه انجام می گیرد. همچنین موهایی که در مرحله استراحت هستند نیز دیرتر از بین می روند.

در کنار این دلیل علمی، علل دیگری نیز وجود دارند که می توانند مانع از حذف دائم موهای زائد شوند. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • تغییات هورمونی پس از یائسگی
 • تغییراتی هورمونی دوران بارداری
 • رشد موهای زائد نازک
 • روشن بودن رنگ موهای زائد

تعداد جلسات لازم برای لیزر موهای زائد

عملکرد لیزر برای افراد مختلف، بسته به نوع و رنگ پوست، ضخامت و رنگ مو، وضعیت هورمون‌های بدن، میزان تماس با نور خورشید و داروهایی که مصرف می کنند، متفاوت است.

به طور میانگین 8 تا 10 جلسه برای از بین بردن موهای زائد به وسیله لیزر کافی است. همانطور که گفتیم موهایی که در فاز رشد قرار دارند توسط لیزر از بین می‌روند اما موهایی که در فاز استراحت قرار دارند مدتی طول می‌کشد تا به صورت کامل از بین بروند. بنابراین برای عملکرد بهتر تعداد جلسات با فواصل مشخص توصیه می‌شود‌.

به طور معمول، فواصل بین جلسات اولیه لیزر موهای زائد (8 الی 10 جلسه ابتدایی) یک ماه است و پس از آن بسته به نتیجه لیزر و رشد موها، به 3 ماه یک بار، 6 ماه یک بار و سالی یک نوبت تغییر داده می شود. البته تصمیم گیری در این مورد بستگی به نظر متخصصی دارد که برای لیزر موهای زائد تحت نظر تو قرار دارید.

مزایای لیزر موهای زائد

 • روشی به صرفه برای از بین بردن موهای زائد
 • عدم آسیب رسانی به پوست
 • بدون درد و ناراحتی
 • کاهش و از بین رفتن موهای زیرپوستی
 • سالم و مؤثر است (ایمن و بی خطر بودن لیزر، بیش از 20 سال است که مورد تایید است.)
 • سرعت عمل بسیار بالا
لیزر موی زائد صورت

نکاتی که پیش از انجام لیزر موهای زائد باید بدانید

 • شیو کردن ناحیه مورد نظر جهت کاهش بو هنگام لیزر
 • از بین بردن موهای زائد به صورت شیو کردن قبل از لیزر باعث می شود که حین انجام لیزر، موهای بلند باعث سوختگی سطحی در سطح پوست نشود.
 • دوش گرفتن و یا تمیز کردن ناحیه مورد نظر
 • پاک کردن آرایش و کرم ها و لوسیون ها و حتی مام بر روی پوست
 • کنسل کردن برنامه ههای برنزه و سولاریوم و حتی حمام آفتاب، چرا که در پوست های تیره احتمال سوختگی وجود دارد.

انواع دستگاه لیزر موهای زائد

عوامل زیادی مانند رنگ مو، ضخامت مو و ناحیه مورد درمان و مهم تر از همه نوع دستگاه لیزر در نتیجه بخشی لیزر موهای زائد تاثیر می ‌گذارند. دستگاه لیزر انواع مختلف با طول موج های مختلفی دارد.

از جمله لیزر الکساندرایت، لیزر دایود، لیزر روبی (یاقوت)، لیزر تور پالسی بالا و غیره.
برای تاثیرگذاری بهتر بر روی موهای زائد، باید عواملی چون نوع دستگاه، برند، نوع و رنگ پوست و مو در نظر گرفته شود.

دستگاه لیزر الکساندریت دکا

لیزر الکساندریت دکا، جدیدترین نسل دستگاه لیزر موهای زائد در جهان است .

لیزر الکساندریت دکا بدون درد و عوارض می‌باشد و برای انواع مختلف پوست مناسب است.
این دستگاه قابلیت از بین بردن 95 درصد موهای زائد (کرک، نازک، ضخیم) را دارد.
پوشش دهی وسیع و موثر از مزایای دیگر دستگاه لیزر الکساندریت دکا می ‌باشد.

لیزر موی زائد دکا

نتیجه لیزر موهای زائد

معمولاً 2 تا 3 هفته پس از اولین جلسه درمان با لیزر طول می کشد تا تفاوت را احساس کنید. به طور کلی به 8 تا 12 جلسه درمان نیاز است تا نتایج نهایی خود را نشان دهند. معمولا بیماران ادعا می کنند که پس از 2 یا 8 هفته، نتایج حاصل از لیزر موهای زائد قابل مشاهده است. البته باید به خاطر داشته باشید که در فواصل زمانی تعیین شده برای لیزر موهای زائد خود به پزشک مراجعه کنید. زیرا فولیکول های مو در مراحل مختلفی از رشد قرار دارند که باید همه آن ها به خوبی توسط لیزر از بین بروند.

هزینه لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد بسته به نواحی مختلف، هزینه های مختلفی را در بر می گیرد. به علاوه نوع دستگاه و کیفیت عملکرد آن در هزینه نهایی موثر است. بنابراین می توان عوامل موثر در هزینه لیزر موهای زائد را به این صورت بیان کرد:

 • نواحی که باید تحت لیزر موهای زائد قرار گیرند.
 • نوع دستگاه و تکنولوژی مورد استفاده در آن
 • تعداد جلسات لازم برای لیزر موهای زائد

بنابراین بهترین راه این است که نزد مرکز لیزر مورد نظر خود مراجعه نمایید و از آن ها در مورد هزینه پرداختی لازم، سوال بپرسید.

لیزر کلینیک تخصصی زیبایی ماهورا

کلینیک زیبایی ماهورا برای اولین بار در ایران قطعی ‌ترین راه از بین بردن موهای زائد را با استفاده از تکنولوژی coldalex به وسیله دستگاه MOTUS AX ارائه می ‌دهد.

این تکنولوژی کاملا بدون درد با اثربخشی بالا برای انواع پوست، حتی پوست های تیره مناسب است.

کلینیک زیبایی ماهورا با افتخار پذیرای شما عزیزان برای لیزر موهای زائد بدن با استفاده از تکنولوژی های برتر و روز دنیا است‌.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on twitter
آنچه می خوانید